Loading...

News

Konanie na katastri nehnuteľností

Rozhodnutia a žiadosti spojené s katastrálnym konaním podávajú majitelia nehnuteľností a ďalší občania na príslušných správach katastra. Prílohou návrhu na vklad musí byť predovšetkým zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v počte dvoch vyhotovení. Ak je účastníkom konania právnická osoba, je potrebné priložiť výpis z obchodného registra, originál alebo overenú kópiu, nie staršie ako tri mesiace. Plnomocenstvo musí byť úradne overené, resp. podpis splnomocniteľa musí byť osvedčený. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na správne poplatky, t. j. na kolkové známky.

Správa katastra je návrhom účastníka konania viazaná. Na podanom návrhu na vklad sa vyznačí dátum a hodina jeho doručenia. Právne účinky vkladu vznikajú na základe rozhodnutia katastrálneho úradu o jeho povolení. Pozor, netreba si zamieňať právne účinky vkladu a účinnosť zmluvy, to sú dva rozdielne právne inštitúty. Účinnosť zmluvy nastáva súčasne so vznikom platnej zmluvy, pravda, pokiaľ Občiansky zákonník alebo dohoda strán neustanovujú inak. Ak je zmluva platná, obsah zmluvy sa stáva pre účastníkov zmluvy rovnako a bezpodmienečne záväzným. Účinky vkladu podľa ustanovenia § 133 ods. 2 Občianskeho zákonníka spočívajú v nadobudnutí vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, t. j. dňom rozhodnutia príslušnej správy katastra sa kupujúci stáva vlastníkom nadobúdanej nehnuteľnosti so všetkými oprávneniami vyplývajúcimi z vlastníckeho práva. K uvedenej otázke sa už vyjadril aj Najvyšší súd SR.

Do momentu vydania rozhodnutia o povolení vkladu je možné katastrálne konanie tak prerušiť, ako aj zastaviť.

Prerušenie konania

Návrh na vklad sa podáva písomne a obsahuje minimálne meno (obchodné meno, názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) účastníka konania; označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný, (adresa správy katastra); označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti; číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia. V návrhu na vklad sa môžu uviesť aj ďalšie skutočnosti, katastrálny zákon ustanovuje v §30 len minimálne požiadavky. Nie každý návrh na vklad je úspešný – v závislosti od nedostatkov podania môže správa katastra konanie o návrhu prerušiť alebo zastaviť. Menšie zlo je prerušenie, v praxi sa deje najmä vtedy, ak chýbajú niektoré prílohy alebo v kúpnej zmluve je formálna chyba.

Späťvzatie návrhu

Späťvzatie návrhu je možné vykonať len na to oprávnenou osobou (vlastník alebo na to oprávnená osoba) a len písomným súhlasom. Toto ustanovenie v praxi znamená, že podanie na späťvzatie návrhu (môže byť aj čiastočné) môže dať vlastník prevádzanej nehnuteľnosti, ale súčasťou takéhoto podania by mal byť písomný súhlas ostatných účastníkov konania, alebo tento písomný súhlas bude tvoriť jeho prílohu späťvzatia. Podpisy účastníkov tohto úkonu musia byť úradne overené.

Odstúpenie od zmluvy

Druhou možnosťou alebo možným úskalím konania na katastri je odstúpenie od zmluvy, čo je jednostranný právny úkon, a z tohto dôvodu sa nevyžaduje súhlas ostatných účastníkov konania. Odstúpiť od zmluvy možno však len ak nastali dôvody, pre ktoré je možné od zmluvy odstúpiť. Základná zásada ustanovuje, že od zmluvy možno odstúpiť iba z dôvodov uvedených v zákone alebo dohodnutých v zmluve. Odstúpiť od zmluvy sa nemôže bez udania dôvodu.

V tomto prípade ak o odstúpení od zmluvy katastrálny úrad rozhodne a konanie zastaví, môžu sa oprávnené osoby proti tomuto rozhodnutiu odvolať.

Konanie o návrhu na vklad sa zo zákona preruší, ak:

-sa začalo konanie o predbežnej otázke (ide o otázku, od posúdenia ktorej závisí rozhodnutie -vo veci, napr. ak prebieha na súde konanie, týkajúce sa nehnuteľnosti)

-nebol zaplatený správny poplatok,

-bol účastník konania vyzvaný, aby v určenej lehote predložil verejnú listinu alebo inú listinu, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, alebo aby odstránil nedostatky návrhu, prípadne jeho príloh,

-to zhodne navrhli všetci účastníci konania, a to najdlhšie na 60 dní.

Konanie o návrhu na vklad sa zastaví, ak:

-návrh nepodal účastník konania,

-účastník konania odstúpil od zmluvy pred vydaním rozhodnutia o návrhu na vklad,

-už bol vo veci zamietnutý návrh na vklad z dôvodu právnej vady zmluvy,

-účastník konania vzal návrh späť a ostatní účastníci konania s tým súhlasili,

-v určenej lehote nebol zaplatený správny poplatok,

-účastník konania v určenej lehote neodstránil nedostatky návrhu na vklad, prípadne jeho príloh.