Loading...

News

Rozvod manželov a hypotekárny úver na byte

Dobrý deň

S manželom vlastníme 3i byt v Nitre, ktorý sme si kúpili financovaním hypotekárnym úverom z banky vo výške 72.000 EUR. Po 3 rokoch sa rozvádzame, pričom chceme, aby jeden druhého vyplatil. Ako to máme riešiť, a ako sa môžeme zbaviť hypotekárneho úveru? Keď nebudeme platiť splátky úveru, môže si banka zobrať byt s tým, že to bude vyriešené?

Janka

..

Milá pani Janka

v prípade ak nebudete načas splácať jednotlivé mesačné splátky hypotekárneho úveru, banka Vám začne posielať upomienky, pričom okrem dlžných splátok si banka bude uplatňovať úroky z omeškania nezaplatených splátok, to znamená, že Váš dlh voči banke sa bude zbytočne navyšovať.

Na zabezpečenie svojej pohľadávky Voči Vám si banka uplatní svoje záložné právo, ktorým je úver zabezpečený. Banka vyvolanou dražbou predá Váš byt, pričom si uspokojí pohľadávku. Okrem dlžnej čiastky navýšenej samozrejme o úroky z omeškania budete nútená znášať náklady spojené s exekúciou.

Vo Vašom prípade Vám odporúčam, aby ste nehnuteľnosť čo najrýchlejšie predali, splatili dlžný úver a zvyšné peniaze si rozdelili. I keď je Váš byt zaťažený hypotekárnym úverom, je ho možné predať. Stačí ak sa na nás obrátite s požiadavkou predaja Vašej nehnuteľnosti. V našej dlho ročnej praxi, sme sa veľa krát stretli s vyššie uvedeným problémom.

.

S pozdravom

Ing. Anton Liška, BIG REALITY, s.r.o.

.

.